Pożar domu odszkodowanie nie tylko dla ubezpieczonych

DATA DODANIA: 2018-06-01 06:40:10
Pożar domu jako traumatyczne zdarzenie dla poszkodowanych

Zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do pożaru nieruchomości a jej właściciel nie posiada polisy ubezpieczeniowej. Czy jest możliwość, aby jednak uzyskać odszkodowanie? Podpowiadamy, w jakich sytuacjach można uzyskać odszkodowanie za pożar domu w braku wykupionej polisy na mienie, które uległo zniszczeniu. 

Odszkodowanie od sprawcy

Przede wszystkim będzie to dochodzenie roszczeń z odpowiedzialności cywilnej sprawcy pożaru i została uznana za winną w postępowaniu karnym. Mamy wówczas szansę uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela, o ile sprawca miał wykupione prywatne OC.Jeśli sprawca takiej polisy nie posiada, ostatecznością jest skierowanie roszczeń bezpośrednio do niego. Niestety, niejednokrotnie bywają to osoby niewypłacalne i dochodzenie roszczeń staje się bezskuteczne. 

Odszkodowanie od rolnika

W podobnych okolicznościach można uzyskać odszkodowanie z polisy obowiązkowego ubezpieczenia rolników. W tym przypadku jednak przewinienie rolnika (spowodowanie pożaru) musi być związane z posiadaniem przez niego gospodarstwa rolnego. 

Dla przykładu: rolnik postanawia spalić resztkę starej słomy tuż za posesją swojego gospodarstwa, nieopodal stodoły sąsiada. Na chwilę postanawia opuścić miejsce paleniska i udaje się do domu. Po chwili okazuje się, że ogień rozprzestrzenił się po suchej trawie i dotarł do drewnianej stodoły sąsiada, gdzie składowano siano. Ogień natychmiast objął cały budynek, a następnie pojazdy stojące obok niej.

Poszkodowany rolnik może dochodzić roszczeń od rolnika, który rozpalił ogień i pozostawił go bez nadzoru.Wówczas jest to odszkodowanie za wypadek w rolnictwie. Jest to możliwe nawet w przypadku, gdy sam poszkodowany jest ubezpieczony.

Odszkodowanie od kierowcy

Odszkodowanie należy się także nieubezpieczonym, gdy pożar w domu spowodowany przez palący się obok pojazd. Wówczas możemy dochodzić odszkodowania za szkodę powstałą w budynku od posiadacza pojazdu z wykupionej przez niego polisy OC komunikacyjnego. Warunkiem koniecznym jest jednak uprzedni ruch samochodu bądź włączony silnik.

Jak widać z przytoczonych przykładów, mimo braku ubezpieczenia, możemy uzyskać odszkodowanie za szkodę powstałą w wyniku pożaru. Jednakże powyższe okoliczności mają miejsce niezwykle rzadko. Stąd też warto pomyśleć o ubezpieczeniu własnego domu, nawet na niewielką sumę ubezpieczenia. Nawet ona daje możliwość uzyskania odszkodowania w razie pożaru.

Zgloszenie-szkody.pl - Współpracownicy Zgłoszenie Szkody  - redaktor

Zgłoszenie Szkody współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Średnia ocena: 5.00